10 BÓSTW
Niewłaściwa Analogia (Rob Wealth)

Niewłaściwa Analogia (Rob Wealth)

Niewłaściwa Analogia, Jié Cái, to ten sam element co Mistrz Dnia, ale o innej polaryzacji. Jest niczym siostra dla mężczyzny, brat dla kobiety lub towarzystwo rówieśników. Sama obecność elementu w wykresie w Filarze Roku sugeruje, że istnieje starsze rodzeństwo o innej płci lub możliwy jest adoptowany syn.

Aby w pełni zrozumieć element wyjaśnię najpierw funkcjonowanie dawnej chińskiej rodziny.

Cała rodzina pracowała wspólnie na wspólne dobro. Rodzice oraz dzieci. Ich praca była zajęciem własnym, w odróżnieniu od pracy najemnej u innych ludzi. Cały wypracowany majątek był wspólny, bo każdy z członków rodziny miał w nim wkład. W tej rodzinie, podobnie jak w rodzinach współczesnych, często przedmioty i ubrania starszego rodzeństwa, młodsze dostawały kolejno „w spadku”. A najstarszemu trzeba było je kupić.

Zatem najstarsze dziecko zawsze dostawało nowe przedmioty, za to kolejne dzieci korzystały z używanych, jeśli nie zostały zużyte lub zniszczone. Kupowane dobra były finansowane z majątku wspólnego. I tak, o ile przedmioty i ubrania dla kolejnych chłopców lub kolejnych dziewczynek stanowiły tylko źródło pretensji „bo ja mam zawsze używane”, to z rodzeństwem innej płci sprawa była bardziej skomplikowana. Otóż najstarsze dziecko poniekąd korzystało z majątku wspólnego kosztem młodszego rodzeństwa innej płci. Młodsze dzieci dostawały nie tylko używane przedmioty i ubrania, ale też nie zawsze pasujące. Czasem przerobione z uwagi na płeć. I z pewnością nie dopasowane.

Najstarsze dziecko „skradło bogactwo”. Młodsze rodzeństwo musiało obejść się smakiem, choć ich praca była również częścią wydanych funduszy. To najstarsze dziecko to właśnie Niewłaściwa Analogia.

Palma pierwszeństwa

Podobno istnieją tylko dwa typy rodzeństwa: typ pierwszy: rodzeństwo które usiłuje się nawzajem pozabijać i typ drugi, w którym zakopują razem zwłoki. Odnoszę wrażenie, że typ pierwszy i drugi to razem typ trzeci, w którym są dni, gdy rywalizacja jest przeogromna. Ale gdy chodzi o wsparcie w sytuacjach awaryjnych na nikogo nie można bardziej liczyć niż na brata lub siostrę.

Nie inaczej jest z żywiołami. Element o przeciwnej polaryzacji jest dopełnieniem żywiołu. Takie dopełnienie, choć nie funkcjonuje bez napięć, to jednak jest wsparciem w zderzeniu ze światem zewnętrznym. Czy może zaszkodzić? Jak nikt inny. Czy może pomóc. Także, jak nikt inny.

Omówię to na przykładzie. Poniżej wkleiłam Cykl Zmiany:

Cykl Zmiany

Dla Mistrza Dnia Drzewo Yang JIA, Drzewo Yin Yi jest Niewłaściwą Analogią. Gdy w Mistrza Dnia chce uderzyć Niewłaściwa Władza GENG, to przy obecności Niewłaściwej Analogii, nią się bardziej zainteresuje. Ponieważ Niewłaściwa Analogia YI jest Właściwym Bogactwem dla GENG. Osłabi to impet uderzenia Niewłaściwej Władzy, być może nawet zneutralizuje.

Z kolei jeśli Mistrz Dnia JIA chciałby zawalczyć o Niewłaściwe Bogactwo WU, to przy obecności w wykresie Niewłaściwej Analogii YI ma większe szanse na powodzenie.

Jak widać Niewłaściwa Analogia zachowuje się tutaj jak odpowiedzialne starsze rodzeństwo, które staje murem przy Mistrzu Dnia. Zasłania przed uderzeniem i podsuwa wytrychy do Niewłaściwego Bogactwa.

A czemu? No, bo jest starsze. Wie lepiej. Więcej potrafi. W przypadku zderzenia ze światem na zewnątrz to niewątpliwa zaleta. Gorzej gdy „wiem lepiej” jest rozgrywane w relacji brat – siostra. Wtedy „wiem lepiej” i „to moje” może być powodem do wojny domowej. Uprzywilejowany może być przecież tylko jeden. I to on/ona dzierży palmę pierwszeństwa.

I tak, w wyżej prezentowanym przykładzie, prawdziwym posiadaczem Niewłaściwego Bogactwa WU jest Niewłaściwa Analogia YI. A nie Mistrz Dnia. Może się o nią upomnieć i „ukraść bogactwo” Mistrzowi, zwłaszcza, jeśli ten jest słaby.

Naturalny lider czy uzurpator?

Mistrz Dnia w wykresie może być tylko jeden. A w przypadku obecności Niewłaściwej Analogi mamy sytuację, gdy inny element usiłuje sprawować władzę w wykresie, tak „po znajomości”. W jaki sposób? Właśnie poprzez Mistrza Dnia, który zauroczony widokiem idealnego siebie, ubiera na siłę cudze buty.

Bo to Mistrz Dnia w obecności Niewłaściwej Analogii w niej często widzi idealnego siebie. Mistrzowie Dnia YANG starają się być bardziej pasywni, a Mistrzowie Dnia YIN bardziej aktywni. Nieobca im manipulacja i udawanie. W końcu nie są do końca sobą, tylko „chodzą w cudzych butach”.

To nie jest prawdziwa natura tych Mistrzów. To tylko przebranie. Jak ciuchy po starszym rodzeństwie. Stwarza to oczywiście problemy z jasnością celów, własną tożsamością, a nawet kryzysami psychicznymi. Bardzo aktywna Niewłaściwa Analogia każe poszukiwać czegoś, co nie jest do końca dla nas korzystne. Psychika daje znać, że jednak coś tutaj nie jest w porządku. Ale Mistrz Dnia uparcie wierzy, że jest kimś innym niż jest. Wierzy, że stać go na więcej, na coś lepszego, że to jest jej/jego „prawdziwa twarz”. Jednocześnie życie staje się bardzo trudne. Bo nie zawsze rola jest perfekcyjnie odegrana. I choć zdobywa się kolejne osiągnięcia, to wciąż nie jest to. Więc szuka się dalej.

Ponadto Niewłaściwa Analogia jest bardzo „chłodnym” elementem. Rzadko myśli o innych. Rzadko chce się dzielić. Uczy, jak zawłaszczyć sobie więcej. Wymaga by stawiać siebie na pierwszym miejscu. Ponad wszystkimi. A od posiadacza wykresu wymaga, by był najlepszy i miał wszystko to co najlepsze. Jednocześnie niewiele wnosząc. Z tego powodu w dawnych Chinach ten element nie był postrzegany pozytywnie.

A dziś? W świecie współczesnym stawianie siebie na szczycie, zarządzanie i zlecanie pracy innym nie jest niczym szczególnym. Są osoby, które trudnią się zarządzaniem i właśnie postawienie siebie na szczycie i delegowanie prac, należy do obowiązków stanowiska. Ich główne zadanie to reakcja w sytuacjach kryzysowych. A tutaj Niewłaściwa Analogia ma wielką szansę się sprawdzić.

Sprawdza się również tam, gdzie konieczne jest działanie, rywalizacja, udowodnienie sobie i światu, że jest się najlepszym. Wynika to z tego, że Niewłaściwa Analogia doskonale wie, że jest Niewłaściwa, choć jednocześnie idealna. Niewłaściwa, bo rządzi Mistrz Dnia. Idealna, bo żywioł w obu polaryzacjach w jednym wykresie to pełne jego poznanie i wyrażenie. Dominuje przemożne pragnienie sprawdzenia się, udowodnienia kim się jest i co się potrafi. Dlatego często jest widywana w wykresach sportowców.

Potęga pełni i zaćmienia

Zwierzęciem doskonale prezentującym element Niewłaściwej Analogii jest paw. W sytuacji zagrożenia lub tańcach godowych instynktownie rozkłada swój ogon. Jest wielki i cudowny. Zachwyca. Jednakowoż, robi to instynktownie.

Tak samo zachowują się posiadacze wykresu z Niewłaściwą Analogią. W sytuacji zagrożenia, problemów lub z czystej chęci zaprezentowania się, uruchamiają w sobie ten czar i siłę, która zadziwia. Sportowiec wydobywa z wewnątrz niesamowitą siłę i determinację, kierownik chłodnym okiem ocenia palący problem i wydaje właściwe decyzje. Obserwator z boku może tylko powiedzieć „To niesamowite!”.

Gorzej, gdy nie ma faktycznych osiągnięć. Pragnienie udowodnienia sobie i światu kim się jest nie obejmuje wyłącznie działań. To może być po prostu uznanie społeczne. Gdy brak jest osiągnięć, to słowa są najważniejszym wyznacznikiem. Stąd wręcz kompulsywne podkreślanie własnej wyższości, celem uzyskania potwierdzenia w środowisku. Smutny to widok. Warto zrozumieć, że ten etap służy wyłącznie uzyskaniu takiego stopnia wewnętrznej determinacji i poziomu ambicji, żeby można było osiągnąć stan Pełni żywiołu. Na nic puste gadanie, drogi Posiadaczu Niewłaściwej Analogii. Działaj. Staniesz na palcach, będzie niewygodnie, ale to co chcesz osiągnąć, możesz osiągnąć.

Innym przejawem Pełni z jednoczesnym rozchwianiem własnego obrazu jest wrodzona wręcz konieczność „odgrywania roli”. Niestety role odgrywane są z użyciem odpowiedniego tła i dodatków. Posiadacze Niewłaściwej Analogii grają swoje role całe życie. Same role mogą zmieniać się w czasie. Jeśli taka rola się zmieni, możliwe że przestanie pasować do niej tło czy dodatek. Nie będzie idealny. A jeśli mowa tutaj o faktycznym życiu, to może się okazać, że dom lub rodzina staną przed koniecznością generalnego remontu lub, co gorsza, wymiany na lepsze.

Cóż, ten element małżeństwu i dzieciom nie sprzyja. Bo przy negatywnych oddziaływaniach, gdzieś tam, mogą być jacyś lepsi partnerzy lub dzieci. Po drugiej stronie rzeki trawa może być jakaś bardziej zielona.

W towarzystwie

Zawsze należy pamiętać, że nie ma złych i dobrych elementów, a najważniejszą siłą w metafizyce chińskiej jest Równowaga.

Z powodu konieczności osiągnięcia równowagi w wykresie lub po prostu jej istnieniu, pewne elementy działają pozytywnie lub negatywnie. Człowiek nie jest pojedynczym elementem, ale ich kombinacją, która dodatkowo podlega Cyklom Przemian. Dopiero ich pełnie przeanalizowanie da obraz, czy dany element w całej dynamice konkretnego wykresu jest powodem do sukcesów lub porażek.

Dlatego bardzo ogólnie, można powiedzieć, że Niewłaściwa Analogia w towarzystwie:

  • wielu Niewłaściwych Analogii w wykresie – może przynieść negatywne cechy dla niej typowe: skłonność do ogrywania ról, manipulację, zimny wykalkulowany charakter.
  • silnego Mistrza Dnia i silnej Niewłaściwej Analogii – skutecznego technika, żołnierza i szpiega.
  • Właściwej Władzy – element Analogii jest temperowany przez Władzę (dla Niewłaściwej Analogii jest to Władza Niewłaściwa). Dlatego może przynieść dobrą karierę, przywództwo, umiejętność skutecznego przekształcania złych sytuacji w pozytywne.
  • Właściwego i Niewłaściwego Dzieła – wskutek znacznego osłabienia żywiołu Analogii, może przynieść walkę o dobro innych i pozytywne relacje.
  • Właściwej Analogii i Właściwego Bogactwa – wskutek walki dwóch Analogii o Bogactwo może przynieść mizerne dochody i wyzyskiwanie innych.
  • Niewłaściwej Władzy – wskutek ciągłej presji obrony Mistrza Dnia, może zaowocować chęcią ochrony innych np. w pracy policjanta lub żołnierza.
  • Niewłaściwego Dzieła – skłonność do generowania problemów.

Poniżej, wykres kierowcy rajdowego Roberta Kubicy. Wykres oparty jest głównie na Niewłaściwej Analogii i Zasobach:

Niewłaściwa Analogia Kubica

Niewłaściwa Analogia ma konkurencję we Właściwej Analogii, która każe jej zauważać i liczyć się z innymi. Elementy Niewłaściwej Analogii w Ukrytych Konarach są wyłącznie w Qi dodatkowym do Zasobu, co w tej sytuacji przynosi ludzi i środowisko nieustannie dopingujące do przekraczania swoich granic.

Dodatkowo Niewłaściwy Zasób daje pokorę, przypominając w najmniej spodziewanych chwilach o tym, że za każdą wygraną stoją setki porażek. W wykresie brak gwiazdy Ostrza Owcy. Za to jest urok gwiazdy Kwiatu Brzoskwini w Szczurze.

To bardzo pozytywny wykres obarczony Niewłaściwą Analogią. Realizuje się ona w chęci czystej i zdrowej rywalizacji.

Ta strona korzysta z plików cookies, zgodnie z naszą Polityką prywatności. Korzystając z serwisu wyrażasz na to zgodę. W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce. View more
Cookies settings
Akceptuję
Polityka Prywatności
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Polityka prywatności

Postanowienia ogólne

  1. Polityka prywatności określa, jak zbierane, przetwarzane i przechowywane są dane osobowe Użytkowników niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną za pośrednictwem serwisu internetowego https:\\10bostw.pl (dalej: Serwis).
  2. Serwis zbiera wyłącznie dane osobowe niezbędne do świadczenia i rozwoju usług w nim oferowanych.
  3. Dane osobowe zbierane za pośrednictwem Serwisu są przetwarzane zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, dalej RODO) oraz ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 r.
 
Administrator danych
Administratorem danych osobowych zbieranych poprzez Serwis jest Administrator Danych Osobowych strony: Joanna Sobocińska  
Cel zbierania danych osobowych
  1. Dane osobowe wykorzystywane są w celu:
    • rejestracji konta i weryfikacji tożsamości Użytkownika,
    • umożliwienia logowania do Serwisu,
    • realizacji umowy dotyczącej usług i e-usług,
    • komunikacji z Użytkownikiem (livechat, formularz kontaktowy itp.)
    • wysyłki newslettera (po wyrażeniu zgody Użytkownika na jego otrzymywanie),
    • prowadzenia systemu komentarzy,
    • świadczenia usług społecznościowych,
    • promocji oferty Administratora,
    • marketingu, remarketingu, afiliacji,
    • personalizacji Serwisu dla Użytkowników,
    • działań analitycznych i statystycznych,
    • windykacji należności,
    • ustalenia i dochodzenia roszczeń albo obrony przed nimi.
  2. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zawarcia umowy albo skorzystania z innych funkcjonalności Serwisu.
 
Rodzaj przetwarzanych danych osobowych
Administrator może przetwarzać dane osobowe Użytkownika: imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, adres e-mail, numer telefonu, NIP.  
Okres przetwarzania danych osobowych
Dane osobowe Użytkowników będą przetwarzane przez okres:
  • gdy podstawą przetwarzania danych jest wykonanie umowy – do momentu przedawnienia roszczeń po jej wykonaniu,
  • gdy podstawą przetwarzania danych jest zgoda – do momentu jej odwołania, a po odwołaniu zgody do przedawnienia roszczeń.
W obu przypadkach termin przedawnienia wynosi 6 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe i roszczeń dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej – 3 lata (jeśli przepis szczególny nie stanowi inaczej).  
Udostępnianie danych osobowych
  1. Dane osobowe Użytkowników mogą być przekazywane: podmiotom powiązanym z Administratorem, jego podwykonawcom, podmiotom współpracującym z Administratorem np. firmom obsługującym e-płatności, firmom świadczącym usługi kurierskie/pocztowe, kancelariom prawnym.
  2. Dane osobowe Użytkowników nie będą/będą przekazywane poza teren Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).
 
Prawa Użytkowników
  1. Użytkownik Serwisu ma prawo do: dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, cofnięcia zgody w każdej chwili (co nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego w oparciu o zgodę przed jej cofnięciem).
  2. Zgłoszenie o wystąpieniu przez Użytkownika z uprawnieniem wynikającym z wymienionych praw należy przesłać na adres rodo@10bostw.pl
  3. Administrator spełnia lub odmawia spełnienia żądania niezwłocznie – maksymalnie w ciągu miesiąca od jego otrzymania.
  4. Użytkownik ma prawo złożyć skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna, że przetwarzanie narusza jego prawa i wolności (RODO).
 
Pliki cookies
  1. Serwis zbiera informacje za pomocą plików cookies – sesyjnych, stałych i podmiotów zewnętrznych.
  2. Zbieranie plików cookies wspiera poprawne świadczenie usług w Serwisie i służy celom statystycznym.
  3. Użytkownik może określić zakres dostępu plików cookies do swojego urządzenia w ustawieniach przeglądarki.
 
Zautomatyzowane podejmowanie decyzji i profilowanie
  1. Dane Użytkowników nie mogą być przetwarzane w zautomatyzowany sposób tak, że na skutek tego mogłyby zapaść wobec nich jakiekolwiek decyzje.
  2. Dane Użytkowników mogą być profilowane celem dostosowania treści i personalizacji oferty po wyrażeniu przez nich zgody.
 
Postanowienia końcowe
  1. Administrator ma prawo do wprowadzenia zmian w Polityce prywatności, przy czym prawa Użytkowników nie zostaną ograniczone.
  2. Informacja o wprowadzonych zmianach pojawi się w formie komunikatu dostępnego w Serwisie.
  3. W sprawach nieuregulowanych w niniejszej Polityce prywatności obowiązują przepisy RODO i przepisy prawa polskiego.
 
Save settings
Cookies settings